Waltornia wyposażona jest w trzy klawisze…

Mówiąc o instrumentach dętych myślimy zazwyczaj o trąbkach i saksofonach, jednak gruba tych instrumentów jest bardzo rozległa i kryje ona w sobie wielką różnorodność dźwięków. Wystarczy porównać ze sobą flet z tubą by zauważyć jak wielka jest różnica w brzmieniu, choć zarówno flet jak i tuba nalezą do instrumentów dętych. Coraz większą popularność zyskuje waltornia, która jeszcze niedawno była znana jedynie muzykom, którzy interesują się instrumentami dętymi, lecz dziś coraz częściej możemy ją usłyszeć, a co za tym idzie, staje się ona bardziej rozpoznawalna przez słuchaczy. Brzmienie waltorni trudno porównać do innego instrumentu dętego, choć niektórzy porównują ją do skrzyżowania trąbki z saksofonem.

Waltornia jest instrumentem o interesującej, mocno poskręcanej budowie, a wpływ na wzrost jej popularności ma fakt, że jej dźwięk jest bardzo charakterystyczny, a to zaczęli zauważać muzycy, którzy szukają powiewu świeżości i chcą eksperymentować z brzmieniem. Poskutkowało to tym, że dziś waltornia obecna jest nie tylko w muzyce jazzowej, ale także w wielu innych gatunkach muzycznych, nawet w muzyce rockowej, w której sprawdza się zaskakująco dobrze. Bardzo silną stroną waltorni jest to, że jest ona bardzo wrażliwa na to w jaki sposób gramy. W zależności od naszej techniki i tego jak gramy mamy możliwość wpłynąć nie tylko na dynamikę dźwięku, ale również na jego brzmienie. Kiedy jesteśmy zmęczeni lub nie możemy się skoncentrować, dźwięk waltorni również będzie niepewny , lecz jeśli będziemy wypoczęci, dźwięk znacznie zyska na jakości. To tyczy się również umiejętności samego muzyka, dzięki czemu osoba ucząca się gry na waltorni będzie mogła łatwo zauważyć czy robi postępy.

Waltornia wyposażona jest w trzy klawisze, których wciśnięcie otwiera konkretny kanał przez który przechodzi powietrze, dzięki czemu możemy usłyszeć dźwięk. Po wciśnięciu pierwszego klawisza uzyskamy cały ton, drugi klawisz zwalnia pół tonu, a trzeci odpowiada wartości półtora tonu. Łączenie klawiszy ze sobą pozwala na grę dźwięków różnej wysokości w skali chromatycznej. Wpływ na brzmienie ma to jak mocno i z jaką dynamiką wciśniemy odpowiedni klawisz, a nie należy zapominać także o tym w jaki sposób ustawiamy usta podczas dmuchania w ustnik, ponieważ to od tego momentu kreujemy charakter dźwięku.

https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/178/dete-waltornie.html