Puzon jest instrumentem o długiej i bogatej historii

Puzon jest instrumentem o długiej i bogatej historii (https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/179/dete-puzony.html), a jego dźwięk jest bardzo zdecydowany i donośny, a przynajmniej z takim dźwiękiem jest kojarzony puzon, bo jego konstrukcja pozwala na to by wydał z siebie głośny, potężny dźwięk, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby puzon wybrzmiał spokojnie i delikatnie.

Puzon jest instrumentem o sporych gabarytach, który wykorzystywany jest bardzo często w orkiestrach oraz do grania muzyki jazzowej, jednak duże możliwości kreowania brzmienia skutkują tym, że puzon możemy coraz częściej spotkać w muzyce rozrywkowej. Każdy instrument dęty różni się w pewien sposób od siebie, lecz to właśnie puzon wyróżnia się najbardziej, bowiem podczas gdy grając na trąbce, saksofonie czy waltorni musimy wciskać klawisze w celu uzyskania dźwięku, tak budowa puzonu jest inna, ponieważ wysokość dźwięku zależy od tego jak daleko wysuniemy ramię instrumentu. Im dalej je wysuniemy, tym dźwięk będzie niższy, a im bliżej będzie znajdowało się ono naszej twarzy, tym wyższy dźwięk uzyskamy. Taka konstrukcja oznacza, że przechodzenie przez poszczególne dźwięki jest płynne i nie przeskakuje się od jednego do drugiego.

Z tego powodu gra na puzonie jest trudna, lecz dobry muzyk jest w stanie oczarować swoją grą publiczność, nawet jeżeli gra solo bez zespołu i bez orkiestry. Wpływ na brzmienie instrumentu ma wiele czynników, przy czym dużą uwagę zwraca się na to z jakich materiałów jest wykonany, lecz należy pamiętać, że to jak zabrzmi puzon zależy w bardzo dużym stopniu od nas samych i od naszego sposobu gry. Przywiązujmy uwagę nie tylko na to w jaki sposób poruszamy ramieniem, lecz także na odpowiednią kontrolę oddechu. Puzony różnią się między sobą również tonacją, dlatego możemy spotkać między innymi puzon sopranowy, altowy czy tenorowy, przy czym najniższe tony zaoferuje nam puzon basowy.