Instrumenty dęte – tuba

W zespole muzycznym każdy instrument powinien spełniać swoją funkcje i wypełniać przestrzeń dźwiękową w taki sposób, by jeden instrument nie zagłuszał drugiego.

Tak samo jest w przypadku orkiestry, która bardzo często składa się na bardzo duża ilość instrumentów, nierzadko podzieloną na sekcje. Rozróżniamy miedzy innymi sekcje odpowiedzialne za melodię czy rytm, przy czym tym drugim wtórują różnego rodzaju bębny, lecz brzmienie nie byłoby pełne gdyby nie posiadało w sobie sekcji basowej. Instrumenty basowe różnią się od siebie wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj, konstrukcja czy oczywiście brzmienie, lecz wszystkie spełniają podobną funkcję i choć muzycy grający na nich są często w cieniu innych instrumentów, to wszystkich basistów łączy to, że są zauważani momentalnie gdy tylko przestają grać, bowiem bez basu brzmienie całego zespołu czy orkiestry zdecydowanie traci na swojej głębi. W przypadku orkiestry najlepiej rozpoznawalnym instrumentem basowym jest tuba, która jest instrumentem o bardzo dużych gabarytach i zdecydowanym, niskim brzmieniu.

Zobacz również testy mikrofonów na https://mikrofon.pl/category/testy-mikrofonow/

W orkiestrze spotkamy sekcje smyczkowe złożone z kilku par skrzypiec i altówek, wspomaganych przez wiolonczele, sekcje dęte zawierające w sobie różną ilość trąbek czy puzonów, a także sekcje rytmiczne obsługiwane przez kilku muzyków, lecz tubista jest zwykle tylko jeden i choć tuba jest nieco niedocenianym instrumentem, to właśnie od niej zależy cała głębia dźwięku. Tubista musi się liczyć z tym, że na jego barkach spoczywa wielka odpowiedzialność, bowiem o ile w sekcji smyczkowej jeden instrument zagra delikatnie poza tonacją to nie będzie to aż tak słyszalne jak w przypadku gdy od tonacji całej orkiestry odejdzie tuba. Instrument ten posiada przyciski uruchamiające wentyle lub tłoki, które skracają lub wydłużają strumień powietrza. Im strumień dłuższy, tym dźwięk staje się niższy. Co ciekawe, choć tuba najczęściej tworzy basowe tło dla reszty instrumentów, to czasami wykorzystywana jest jako instrument solowy który gra melodię. Wówczas tubista znajduje się w centrum zainteresowania i może pokazać jak wielką różnorodność dźwięku może zaoferować jego instrument.